Natura zadbała by nowonarodzone dziecko miało najlepszy pokarm którego potrzebuje. Skład mleka kobiecego zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka. Jest źródłem wody, białka, tłuszczy, cukrów (głównie laktozy), witamin i składników mineralnych. Składniki te zapewniają wzrost i właściwe funkcjonowanie organizmu noworodka. Mleko dostarcza również szeregu innych bardzo ważnych składników – przeciwciał budujących odporność, hormonów i enzymów. Fakt dostarczania przeciwciał i to zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem i zagrożeniami, stanowi kluczową przewagę karmienia piersią nad pokarmami sztucznymi i karmieniem butelką.

Należy sobie zaufać i w każdym przypadku podjąć karmienie piersią, nawet po cesarskim cięciu. Zawsze można skutecznie karmić i zapewnić dziecku odpowiednią ilość żywności. Nie powinno nas zrażać, jeżeli inne kobiety w rodzinie czy naszym środowisku nie karmiły swoich dzieci piersią. Pokarm pojawia się już po porodzie więc należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Mleko pojawi się, a jego ilość będzie się stopniowo zwiększać. Każda kobieta może karmić ale musi przystawiać dziecko do piersi. Ssanie wyzwala wydzielanie pokarmu. Nie można odwracać tej zależności i twierdzić , że skoro pokarm nie leci to dziecko wymaga zastosowania butelki ze sztucznym mlekiem. Potrzeba wytrwałości i spokoju.

Gdy laktacja się rozwinie, może dojść do czasowej nadprodukcji pokarmu. Nadmiar mleka należy odciągać, a odciągnięty można przechowywać w warunkach chłodniczych i wykorzystać w późniejszym terminie.

Mleko jest wystarczające dla dziecka, nie wymaga dopajania wodą, roztworami cukrów, herbatkami czy też dokarmiania pokarmem półstałym. Mleka zastępcze nigdy nie zastąpią mleka matki, nie zapewniają nade wszystko obrony immunologicznej.

Karmienie piersią jest nie tylko korzystne dla dziecka, jest również pożyteczne dla matki. Ssanie piersi obkurcza macicę po porodzie, niweluje ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych hormonozależnych, nastraja pozytywnie kobietę i pozwala na budowanie silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem. Karmienie piersią jest poza tym tańsze i bardziej praktyczne niż karmienie butelką.

Decydujmy się na przygodę karmienia piersią!


dr n. farm. Radosław Ekiert